Oturum Aç

Skip Navigation LinkshaberlerTermHolder

Kamu İdarelerine Ait Mali Verilere Daha Kolay Ulaşım İmkânı Sağlanıyor

Maliye Bakanlığı, kamu idarelerine ait mali verilere daha kolay ulaşım imkânı sağlayacak “Açık Mali Veri Portalı”nı kullanıma açmak üzere çalışmalara başladı.

 

Hali hazırda kamunun sahip olduğu mali veriler kamu idarelerinin portallarında vatandaş ile paylaşılmaktadır. Buna karşın, teknik verilerin okunmasındaki güçlük ve verinin yeniden kullanılabilir olmasını kısıtlayan bilişim uygulamaları, vatandaşın bu verilere ulaşımını kısıtlıyor.

 

Maliye Bakanlığı, başlattığı çalışma ile merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerine ait mali verilere daha kolay ulaşım imkanı sağlayacak “Açık Mali Veri Portalı"nı şeffaflık ve hesap verilebilirlik, katılımcılık ve sürekli gelişim temel ilkeleri doğrultusunda 2017 yılı sonuna kadar vatandaşın kullanımına açmayı hedefliyor.

 

Kamuoyu ile paylaşılacak verilerle; katma değerli hizmetlerin oluşturulmasına, bilimsel çalışmalara katkı sağlanmasına, kamu hizmetlerinin daha şeffaf yürütülmesinde destek olunmasına ve vatandaşın kamunun mali işlemleri hakkındaki bilgilere daha kolay ulaşımına katkıda bulunulması amaçlanıyor.