Oturum Aç

Skip Navigation Links9MarchTest

Maliye Bakanlığı Basın Açıklaması / Şeker Fabrikaları

23 Şubat 2018

​Bugün Sözcü Gazetesi'nde Erdoğan Süzer imzası ile “İmar planına itiraz etme hakkı yok", “Şeker fabrikasına rezidans" başlıklarıyla bir haber yayınlanmıştır.


Söz konusu haberin kamuoyunda yanlış anlaşılmaya sebep olmaması için Bakanlığımız tarafından aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması zaruri görülmüştür.


Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ye (Türkşeker) bağlı 14 fabrikanın özelleştirilmesi için başlatılan sürece zarar vermek maksadıyla yapıldığı anlaşılan haber tamamen yalan ve uydurmadır.


Daha önce de Bakanlığımız tarafından yalanlanan söz konusu gazetecinin, aynı habercilik anlayışını devam ettirdiğini üzülerek izlemekteyiz.


Türkşeker'e ait Tekirdağ İli, Hayrabolu İlçesi, Kahya Mahallesi, 114 ada, 12 parseldeki 13.010,00 m² arazide imar planı yapılmıştır. Söz konusu taşınmaz, Alpullu Şeker Fabrikasının satışı ile ilgili ihale konusu alan içerisinde kesinlikle yer almamaktadır.


Habere konu alan, Alpullu Şeker Fabrikası ile aynı ilde dahi değildir. Alpullu Şeker Fabrikası, Kırklareli ilimizde iken, habere konu alan, Tekirdağ ilimizde ve Fabrikaya 23 kilometre uzaklıktadır.


Söz konusu alan, daha önceden Alpullu Şeker Fabrikasının bölge şefliği olarak kullanılan arazisi olmakla birlikte şu anda tamamen boş, atıl ve metruk vaziyettedir. Uzun süredir atıl ve metruk vaziyette olan alanın, imar planı yapılarak ekonomiye kazandırılması amaçlanmıştır.


Özelleştirme İdaresinin amaçlarından biri de atıl taşınmazların ekonomiye kazandırılması olduğundan, bu amaçla daha önce de birçok taşınmaz için benzer imar planı uygulamaları yapılmıştır.


Öte yandan, haberdeki “yapılan imar planına itiraz etme hakkı yok" şeklindeki ifadeler de gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan imar planlarına, ilgili her kişi ve kuruluşun itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu itirazlar değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.